Wohnen & Interieur 2011

Je vídeňský veletrh nábytku, který letos přinesl nové trendy v oboru bytového designu. Výrazným trend je vidět v používání masivního surového dřeva s rovnoletou kresbou, drásaným povrchem a záměrnými vlnkami od nože protahovacího stroje. Surové dřevo se kombinuje s kontrastními materiály – např. matným lakem, nebo umělým kamenem.
Dalším společným znakem, opakovaným často v kuchyních je absence úchytek na čelech nábytku a místo nich se používají úchytkové žlábky za dvířky (v korpusech), případně úchytkový žlábek zafrézovaný přímo do čílka – nově tak, že je více „schovaný“ a imituje tak variantu schovaného žlábku.
Na ústupu jsou klasické pracovní plochy s oblou postformingovou hranou a Pracovním plochám dominují tenké desky z umělého kamene se zabudovanými dřezy zespoda. Ve větší míře se objevují pracovní desky z vysokotlakého laminátu s ostrou ABS nebo umakartovou hranou.
Zajímavý je návrat vertikálně otvíravých dvířek v horních skříních, které tak vytváří jednoduché spojité plochy, podtrhující čistotu a jednoduchost kuchyní.
Dizajnéři téměř upouští od prosklených dveří, hliníkových rámečků, výklopných dvířek, nerezových ploch a příborníků, silných pracovních desek a výrazných kreseb dřevin.
Ač se jedná o lokální veletrh, potvrdily se zde trendy z loňského milánského Saloni del Mobile. To je příklon k méně cenově náročným materiálům, a také dizajn kuchyní začíná skrývat své typické součásti (úchytky, spotřebiče, keramické obklady) a navozuje dojem obývacího pokoje.